Велоергометрія (ВЕМ)
Велоергометрія (ВЕМ) — процес вивчення реакції серцевої діяльності на певні навантаження, під час якої з`ясовується достатність кількості крові і кисню, що поступають до серця, максимально допустиме навантаження для серцевої діяльності з паралельною фіксацією артеріального тиску, електрокардіограми та пульсу пацієнта.
Велоергометрія дозволяє виявити можливі проблеми та вірогідність розвитку патологій серцево-судинної діяльності людини, які не підлягають діагностиці іншими методами, розробити план ефективного лікування пацієнта та передбачити виникнення можливих ускладнень.
Необхідність призначення велоергометрії визначається вже існуючими проблемами із серцем для виявлення динаміки розвитку патологічних процесів при явних або прихованих симптомах серцевих захворювань, підвищеному рівні холестерину у крові, нерухомому способі життя або у людей, які мають генетичну схильність розвитку серцево-судинних захворювань.
При підготовці до процедури велоергометрії, необхідно повідомити лікаря про прийом ліків, оскільки вони можуть вплинути на результат дослідження.
Обмежити прийом їжі перед процедурою до двох - трьох годин.
Неправильні результати можуть бути отримані внаслідок сильних фізичних навантажень або стресу незадовго до процедури.
Сильні фізичні навантаження або стрес перед процедурою можуть призвести до неправильних результатів.
Заздалегідь поголені груди у чоловіків, спортивна форма та бігові кросівки зроблять процедуру велоергометрії більш комфортною.
За допомогою велоергометрії можливо розкрити фактори виникнення та патологічний стан при стенокардії, прихованій коронарній недостатності, атиповомі больовому синдромі, артеріальній гіпертензії, кардіалгії та порушенні ритму і провідності серця, а також визначити ефективність призначених програм лікування та реабілітації пацієнтів з різними факторами ризику захворювань серцево-судинної системи.
Велоергометр представляє собою стаціонарний пристрій, велосипед, який фіксує отримані навантаження в одиницях потужності (ВАТ).
Навантажувальні тести із застосуванням велоергометру визначають динаміку та ефективність лікування серцево-судинних захворювань, реакцію організму на різні рівні фізичних навантажень, зв`язок больових симптомів у грудній клітці з реакцію серцево-судинної системи на фізичне навантаження, залежність болю у грудній клітці з функціонування коронарних артерій людини та необхідність проведення коронаграфії перед проведенням оперативного втручання.
Протипоказаннями до велоергометрії є як абсолютні (стенокардія, гострій інфаркт міокарду, розшарування аорти, тромбофлебіт, інфаркт легені, гострий міокардіт і т. і.), так і відносні (хвороби суглобів, нервово-м'язової системи, виражена артеріальна гіпертензія; тахікардія, гарячкові стани і т. і.) показники.
Велоергометрія показана усім небайдужим до здоров'я своєї серцево-судинної системи людей, особливо людям після 30 років та тим, хто вирішим інтенсивно зайнятися спортом для визначення оптимального фізичного навантаження. Результати велоергометрії необхідно показати лікарю, який зробить кваліфікований висновок та надасть поради щодо подальшого лікування або корегування способу життя.